سفارش تبلیغ
مجله هاست ایران
مجله هاست ایران

نازل برج خنک کننده

 

نازل برج خنک کننده:

نازل یا افشانک یا دوش پاشش آب قطعه ای است که وظیفه تقسیم جریان آب داغ و اسپری کردن آب بر روی پکینگ را برعهده دارد. این قطعه به دلیل تماس مستقیم با جریان آب داغ ورودی کولینگ تاور یا برج خنک کننده تأثیر بسزایی در راندمان این دستگاه دارد. تبدیل جریان آب گرم ورودی به قطره های ریز آب در  نازل برج خنک کننده  سبب افزایش سطح برخورد و تماس بین جریان آب و هوای تازه محیط بیرون می گردد و این موضوع سبب کاهش هر چه بیشتر دما در کولینگ تاور می گردد.

اهمیت وجود نازل هایی با پاشش اسپری در انواع برج خنک کن سبب شده تا اکثر تولیدکنندگان و سازندگان برج خنک کننده در طراحی و تولید انواع کولینگ تاور از نسل های جدید و به روز این تجهیز استفاده نمایند. امروزه بسیاری از نازل ها و افشانک های برج خنک کن به دلیل داشتن پاشش پودری سبب ارتقا کیفی و راندمان برج های خنک کننده شده است. از انواع نازلها با پاشش پودری و اسپری پاش می توان به نازل مربع پاش و نازل دایره پاش چپقی و ... اشاره نمود.

بسیاری از کولینگ تاورهای بتنی نیروگاهی و صنعتی نیز با تبدیل سیستم پاشش آب خود از لوله های سوراخ دار یا نازل های نامرغوب به نازلهای جدید سبب افزایش راندمان دستگاه های صنعتی خود گردیده اند. شرکت مهتاب گستر در راستای حل این موضوع امروزه با داشتن تیم فنی و مهندسی مجرب خود سبب شده است که طراحی انواع نازلهای کولینگ تاور توسط نرم افزارهای انسیس و فلوئنت قبل از تولید انبوه شبیه سازی شده و تا حد امکان مشکلات موجود در طراحی ضعیف بعضی از این مدل افشانک ها آن ها را وارد بازار صنعت کشور نماید.

نازل مربع پاش برج خنک کننده:

این دسته از افشانک را با نامهایی همچون دک اسپری نیز می نامند. علت نام گذاری این محصول ظاهر و نوع پاشش آب که در مداری مربع شکل اسپری میکند است. از این مدل افشانک برای برج های بزرگ تر از 100 تن نیز استفاده میشود. این نازل مربع پاش برج خنک کاری مناسب برای لوله میل میل یا 3 اینچ می باشد که توسط کمربند به لوله اصلی برج متصل می گردد.

نازل مربع پاش برج خنک کننده یا برنت وود یا در اصطلاح نازل دک اسپری برج خنک کننده در دسته بندی انواع  نازل برج خنک کننده  ثابت با کارکرد پاششی مربع محسوب می ‌شود. به دلیل نوع پاشش آب بیشتر در انواع برج خنک کننده مکعبی مورد استفاده قرار می گیرد. نازل مربع پاش دک اسپری در سایز 2 و 1/2 اینچ تولید و عرضه می گردد. سایز قطر ورودی آب در نازل برنت وود برج خنک کننده 61 میلی متر می باشد. نازل مربع پاش برج خنک کننده از سری نازل های پرفشار در برج خنک کننده محسوب می گردد.

قیمت نازل برج خنک کننده:

 قیمت نازل وابسته به نوع، شکل ظاهری، سایز ورودی و خروجی و جنس متغیر می ‌باشد. همانطور که واضح است یکی از آیتم ‌های اصلی تأثیرگذار در قیمت افشانک برج خنک کننده، نوع این تجهیز می ‌باشد. قیمت دوش های پاششی کولینگ تاور چرخشی عمدتاً از انواع سیستم ثابت بالاتر می‌ باشد.

دلیل بالاتر بودن قیمت آب پخش کن دوار نسبت به سایر افشانک ‌های برج خنک کننده در جنس متریال آن می ‌باشد. قیمت نازل چرخشی در سه حالت برنجی، آلومینیوم و چدن بسیار متفاوت می ‌باشد. قیمت نازل های پلمیری بسیار پایین تر از انواع فلزی می ‌باشد. پایین‌ ترین  قیمت در نازل متعلق به مدل PP و ABS در کولینگ تاور می‌ باشد.

قیمت دقیق افشانک مربع پاش یا دک اسپری وابسته به نوع گرید مواد به کار رفته تعیین می‌گردد. بالاترین قیمت دوش های پاشش آب متعلق به آب ‌پخش ‌کن یا اسپرینکلر برنجی می ‌باشد. قیمت آب پخش ‌کن برنجی در واقع از قیمت انواع نازل ثابت بالاتر می‌ باشد. قیمت نازل برج خنک کننده چرخشی وابسته به سایز آب پخش کن متغیر می ‌باشد.

کاربرد نازل برج کننده:

دومین بخش برای تعیین نازل در برج خنک کننده میزان دبی آب در گردش است. واحد این محاسبات بر حسب ساعت براورد میگردد. آنچه از این بخش خواهیم آموخت مارا تا 50 درصد انتخاب یک نازل کارآمد هدایت میکند. هر یک نازل های برج خنک مهتاب گستر یک مقدار معینی دبی را پاسخگو میباشد. برای مثال می توان به نازل مربع پاش برج خنک کننده اشاره نمود. توان گردشی دبی آب این نازل مابین 10 الی 15 متر مکعب در هر ساعت است. این افشانک مناسب برای لوله های 90 است که حجم آب ورودی آب در این لوله تا 30 متر مکعب میباشد.

در این فرایند آب گرم با کمک پمپ از ورودی آب گرم نزدیک به بالای برج وارد می ‌شود. تعدادی نازل متصل به ورودی آب گرم، آب را درون برج اسپری می ‌کنند. هم ‌زمان هوا در جهت مخالف از پایین برج وارد می ‌شود. آب در تماس با هوا شروع به تبخیر می ‌کند. از آنجا که تبخیر فرایندی گرماگیر است، آب باقی ‌مانده خنک می ‌گردد. آب خنک‌ شده در مخزن زیر برج جمع‌ آوری و دوباره به فرایند بازگردانده می‌ شود.

دمای هوا به دلیل گرفتن گرما از آب در حال تبخیر بالا می ‌رود. هر چه دما بالاتر رود چگالی هوا کمتر و در نتیجه میل به صعود بیشتر می ‌شود. مشابه این پدیده را در بالا رفتن هوای گرم در خانه یا دود داغ در بخاری مشاهده می‌کنید. به همین دلیل مکشی طبیعی ایجاد می ‌گردد که هوا را از پایین تا بالای برج می‌ برد و آن را به بیرون پرتاب می ‌کند.

برج خنک کن متقاطع:

در برج جریان متقاطع آب از بالا به پایین به داخل حوضچه برج سقوط می کند. کولینگ تاور کراس فلو جریان های هوا و آب به صورت عمود به یکدیگر حرکت می کنند. در این حالت در زمان ریزش قطرات آب صدای کمتری ایجاد می گردد. روش جریان متقاطع معمولا در برج های خنک کننده مکعبی بکار می رود و هزینه آن از برج های خنک کننده دایره ای بیشتر است.

طراحی ساده

تعمیرات و نگهداری راحت

صدای جریان آب کمتر

اشغال سطح کمتر

صرفه اقتصادی در استفاده بلندمدت